Ertuğrul 1890 - Kainan 1890 (Bluray) 720p Altyazılı izle
IMDB: 7,4 Altyazılı 720p Bluray Hit: 2926

Yönetmen : Mitsutoshi Tanaka

Oyuncular : Yukiyoshi Ozawa, Shioli Kutsuna, Naoto Takenaka, Mehmet Özgür, Cahit Ece, Yui Natsukawa, Uğur Polat

Yıl : 2015

Tür : Tarihi

Süre : 132 dakika

Ülke : Japonya, Türkiye

Vizyon Tarihi : 25 Aralık 2015

Filmin Konusu

Film, Japonya ile Türkiye'nin dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı anlatıyor. 1887 senesinde Japon heyetinin İstanbul’u ziyareti sonrası Osmanlı firkateyni Ertuğrul da Japonya’ya gider. Ertuğrul Japonya’dan geri dönmek için yola çıktığında ise kayalıklara çarparak 681 personeliyle sulara gömülür. Firkateynden yalnızca 69 kişi sağ kalır, yaralılar sahile ulaştığında Japon köylüler tarafından misafir edilirler. İlerleyen yıllarda Türk-Japon dostluğunu temsilen kazanın yaşandığı bölgeye anıt dikilir. 1985 yılında İran-Irak savaşı esnasında ise; Saddam’ın emriyle Tahran havaalanının 24 saat içinde kapatılacağı duyurur. Bunun üzerine Japonya dışında bütün ülkeler uçaklarını göndererek kendi vatandaşlarını Tahran’dan çıkarır. Bu durumu öğrenen başbakan Turgut Özal’ın talimatıyla, pilot Ali Özdemir’in yönettiği Türk uçağı Tahrandaki 215 Japon yolcuyu kurtarır.

Bu tarihi olaylar ışığında çekilen, Japonya ve Türkiye ortak yapımı filmin kadrosunda Seiyou Uchino, Kenan Ece, Shioli Kutsuna, Alican Yücesoy, Yui Natsukawa, Uğur Polat, Yukiyoshi Ozawa, Mehmet Özgür, Deniz Oral ve Tamer Levent gibi isimler bulunuyor.
×

Sorun Bildir


Lütfen sayfada karşılaştığınız sorunları yazın.
Gerektiği durumda e-posta adresinize geri dönüş yapılacaktır.

Yorumlar

  1. avatar
    ayyuka 4
    Filmi izlerken gururlanmamak elde değil. Türkiye ve Japonya'nın bu denli dost olduğunu bilmiyordum. Hala izlemeyen varsa hiç tereddüt etmeden izlesin. 132 dakika gibi uzun bir süre olmasına rağmen doyamadım...
  2. avatar
    gökmen 4
    Şahane bir film. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Son zamanlarda izlediğim en kaliteli filmlerden birisi olmuş.