12 Öfkeli Adam - 12 Angry Men 720p Türkçe Dublaj izle
IMDB: 8,9 Türkçe Dublaj 720p Hit: 30073

Yönetmen : Sidney Lumet

Oyuncular : Martin Balsam, John Fiedler, Lee J. Cobb, E.G. Marshall, Jack Klugman, Edward Binns, Jack Warden

Tür : Suç, Dram

Süre : 96 dakika

Ülke : ABD

Vizyon Tarihi : 1 Nisan 1960

Ödüller : Nominated for 3 Oscars. Another 16 ödül & 8 ödül adaylığı.

Bütçe : $350,000

Filmin Konusu

Şehrin fakir mahallesinde yaşayan bir genç, onu idama (elektrikli sandalye) mahkûm etmek isteyen on bir kişi ve içgüdüsel hareketlerle, mantıksal kurgulamalarla bu on bir kişiyi mahkûmiyet kararından vazgeçirmeye çalışan bir adam…

12 Kızgın Adam, babasını öldürmekle suçlanan bir gencin, mahkeme jürisi tarafından oybirliği ile alınacak bir karara göre idam edilip edilmemesi üzerine çekilmiş bir film. 12 kişiden oluşan jürideki on bir kişi toplantı odasına girmeden önce kararlarını vermişlerdir; bu gencin idam edilmesi an meselesidir. Ancak içlerinden biri, 8. jüri (Henry Fonda) farklı bir görüş sunarak gencin suçsuz olduğunu iddia eder. Suçsuz olduğuna emin değildir ama aynı zamanda suçlu olduğundan da. Göstermek istediği bir kişiyi ölüme göndermenin bu kadar çabuk ve basit olmaması gerektiğidir. Belki bir yerlerde hata yapılıyordur…

Karar oybirliği ile alınamadığı için konuşmalara geçilir, herkesin tek tek fikrini söylemesi ve 8. jüriyi ikna etmesi istenir. Ön yargı temelinde olaylara yaklaşan jüri üyeleri zaman geçtikçe bazı mantıksal hatalar bulurlar. Cinayetin sadece iki tanığı olması, cinayet gecesi ile ilgili zaman uyuşmazlıkları ve savunma avukatının yetersizliği belki de en can alıcı noktaları oluşturmaktadır. Çocuğun cinayet gecesi evde olmayıp sinemaya gittiğini söylemesi ve izlediği film hakkında bilgi verememesi ise suçlu olduğuna inanan 3. , 4. , ve 10. Jüri üyelerinin en büyük kozudur.

Tanıkların yetersizliği, jüri üyelerinin ön yargılarından kurtularak olaya farklı açılardan bakmalarından sonra kararları yavaş yavaş değişmektedir. Bu süre içerisinde birbirlerinin kişiliklerini de tanıyan jüri üyeleri ikna psikolojisinin sınırlarını zorlamaktadırlar. En son olarak iki yıldır konuşmadığı oğluna duyduğu nefreti yargılanan gençten çıkarmaya çalışan 3. jürinin de ikna edilmesi ile tüm jüri üyeleri gencin suçsuz olduğuna karar vermiş olarak jüri odasından çıkarlar.

Birkaç sahne dışında filmin neredeyse tamamının sadece bir sette, odada çekilmesi, filmde çok fazla isimden bahsedilmemesi filmin dikkat çekici özelliklerinden. Sidney Lumet’in başyapıtı olan bu filmin 2007 yılında ABD Ulusal Film Arşivi’ nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.
×

Sorun Bildir


Lütfen sayfada karşılaştığınız sorunları yazın.
Gerektiği durumda e-posta adresinize geri dönüş yapılacaktır.

Yorumlar

 1. avatar
  ceylan 1
  Çok güzel filmdi. Açıkçası önyargılıydım filme birde eski bir film tabi sıkıcı olacağını düşündüm . Öyle değil izlemenizi tavsiye ederim . Şu kısmını çok sevdim -"bırakın beni onu öldürücem" -"Beni gerçekten öldürmeyi kastetmiyorsun değil mi?"
 2. avatar
  Luna 3
  Oldukça fazla film izleyen biri olarak kült olduğunu bildiğim halde ertelediğim bir filmdi ve izlediğimde niçin böyle nitelendirildiğini anladım =) Öncelikle oyunculuklar ve yönetmenin başarısı zamanına göre iyi olsa da, günümüzde çekilse daha başarılı olur muydu acaba diye düşünmeden edemedim. Hukuk sistemine eleştirel bakışı takdire şayan. Çok kuvvetli bir senaryoya sahipken küçük bir bütçe, tek bir mekan ve 'sanat filmi' olmadan, geniş kitlelerin beğenisine hitap edilebileceğini gösteren bir yapım. Bize gerçek olarak sunulan şeylerin gerçek olup olmadığını sorgulamamızı öğütler nitelikte. Tabi yine de Amerika'yı bazı noktalarda yüceltiyor buna karşın göze batmayacak şekilde olduğu için filmin büyüsü bozulmuyor. Sarsıcı filmler her zaman dikkat çeker, bu film de gayet sarsıcı bir film olarak izleyicisini içine çekiyor ve etkisi altında bırakıyor. İyi seyirler.
 3. avatar
  mahsum karaaslan 0
  ölmeden önce izlemeniz gereken 10 filmden biri diyebilirim.bir çok filmede ilham vermiş bir baş yapıt.
 4. avatar
  aydan 0
  Filmin insanlarin nasil dikkatli ola bildigine yoneldigini dusunuyorum.hakikaten o kadar nerdeyse mumkunz olan bi sey oldu sonda/cok keyifle izledim.
 5. avatar
  berk 0
  HAYATIMDA İZLEDİM EN İYİ FİLM TEŞEKKÜRLER
 6. avatar
  Ramazan 0
  admin bunun altyazılı versiyonunu varsa bekleriz
 7. avatar
  Sıradan biri 1
  Insan, insan olunca diğer bir deyişle aslına uygun hareket edince herşey nasılda kendiliğinden yoluna giriyor ve herşey olabildiğince berraklık kazanıyor
 8. avatar
  NeandertaL 0
  Film tek kelime ile harika... Kolay kolay yorum yapmam ama bu film için değer...

  Webteizle.com ekibine teşekkürler...
 9. avatar
  Fatih Ç 0
  Filmin konusu önyargılar üzerine, bence sizde sırf siyah beyaz olduğu için soğuk bakmayın. Film biz insanların nasıl kendi mefaatlerimiz doğrultusunda hareket edip başkalarının hayatları söz konusu olsa dahi bencilliğimizden dolayı ne kadar kör olduğumuzu açıkça gözler önüne seriyor.
 10. avatar
  furkan 0
  Mükemmel bir film. Cidden sıkıcı değil. Admin yerinde olsam bunu anasayfadaki film tavsiyelerinin arasına eklerdim:)
 11. avatar
  Emrah K. 0
  Sıkılmadan zevkle ve keyifle izlenilecek ve 8,9´u hak edecek bir film. Tavsiyem şiddetle.
 12. avatar
  Sercan 0
  Ben bu filmi ayakta alkıslarım.. Siyah beyaz 1957 yapımı tek bir odada geciyor. Sıkmıyor ve akıcı.. İzlenmesi gereken basyapıtlardan birtanesi İMDB´de ilk 5 de olması sasırtıcı olmasa gerek..

  Ayrıca bu site adminlerine emegi gecen herkese gercekten tesekkürü borc bilirim. Emeklerinin karsılıgını filmleri izleyerek ve reklamlara tıklayarak veriyorum :))
 13. avatar
  rocco 1
  sayin admin bu filmin renkli versiyonu yokmu....
 14. avatar
  Ahmet 2
  Başyapıt denilebilecek bir film.Film siyah-beyaz,tek bir odada geçiyor diye ön yargılara kapılmayın senarist cidden ustalığını konuşturmuş hiç sıkılmıyorsunuz sadece odadaki kişilerin diyaloglarıyla film akıp gidiyor,onların psikolojilerini,baskı altındaki davranışlarını izliyorsunuz.